Warto przeczytać, warto kupić...

Adam Strzembosz - Wiek XX we wspomnieniach Strzemboszów : rodowód Adam F. Baran - Profesor Strzembosz. Historyk Armii Krajowej , harcerz i wychowawca T. Strzembosz, R. Wnuk - Czerwone bagno Książka dedykowana prof. T. Strzemboszowi Książka T. Strzembosza - wyd. II (książkę można kupić w Naczelnictwie ZHR)


KRONIKA ROKU 2016

Dr Mariusz Zajączkowski laureatem! :: 2016-09-12

12 września 2016 r. w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki "Przystanek Historia" odbyła się uroczystość wręczenia kolejnej, już ósmej Nagrody im. prof. Tomasza Strzembosza dla autora najlepszej książki dotyczącej najnowszej historii Polski. W tym roku Jury przyznało nagrodę w wysokości 20 tys. złotych za książkę: Ukraińskie podziemie na Lubelszczyźnie w okresie okupacji niemieckiej 1939-1944, Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej O/Lublin i Instytut Studiów Politycznych PAN, Lublin - Warszawa 2015, której autorem jest dr Mariusz Zajączkowski. Więcej informacji na stronie Fundacji im. T. Strzembosza =>>>Kliknij Tu !

Prof. A. Strzembosz honorowym obywatelem! :: 2016-06-19

Prawnik, b. pierwszy prezes Sądu Najwyższego prof. Adam Strzembosz będzie honorowym obywatelem Warszawy - podała PAP, a za nim inne serwisy. W dniu 16 czerwca zdecydowali o tym stołeczni radni. Tytuły honorowego obywatela stolicy są co roku nadawane 31 lipca na Zamku Królewskim, w Dniu Pamięci Warszawy. Więcej informacji m.in. =>>>Kliknij Tu!

Komiks MIIWW o "Akcji Kopernik" :: 2016-06-15

"Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku na początku czerwca wydało trzy komiksy nawiązujące do historii Polski w okresie wojny" - czytamy na stronie tej instytucji. Komiks Akcja Kopernik to ilustrowana historia o słynnej akcji usunięcia z pomnika Mikołaja Kopernika w Warszawie tablicy z niemieckim napisem, którym okupanci zakryli napis polski. Dokonał tego Maciej Aleksy Dawidowski, pseudonim Alek, bohater książki Aleksandra Kamińskiego Kamienie na szaniec i zarazem brat żony prof. T. Strzembosza, Marii Strzembosz z domu Dawidowskiej. Scenariusz komiksu napisała Elżbieta Olczak, autorem rysunków jest Sławomir Kiełbus. Więcej informacji na stronie MIIWW =>>>Kliknij Tu!

"Zostali umiejętnie zagospodarowani, wręcz zawłaszczeni." :: 2016-05-05

"[...] Mogę mówić o sobie i innych historykach, którzy zajęli się tym tematem w końcu lat 80. Byłem uczestnikiem seminarium prof. Tomasza Strzembosza i wpadłem na pomysł, by pisać pracę magisterską o ludziach podziemia antykomunistycznego. Wtedy rzeczywiście nie wiadomo było o nich nic. Temat był całkowicie stabuizowany i dlatego ciekawy. Był w tym element odkrywania antykomunizmu. Ale środowisko na seminarium Strzembosza i krakowskie środowisko 'Zeszytów Historycznych WiN' od początku lat 90. pracowało nad tym tematem. Armia Krajowa i Polskie Państwo Podziemne to był punkt wyjścia. Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość i podziemie antykomunistyczne traktowaliśmy jako kontynuację organizacyjną i ideową AK. To wciąż był nurt państwowy i propaństwowy patriotyzm. To, co stało się wokół żołnierzy wyklętych na początku XXI w., to przerwanie tej linii." - czytamy (s. 28) w wywiadzie z prof. Rafałem Wnukiem, który przeprowadziła red. Joanna Podgórska. Całość wywiadu w papierowym lub cyfrowym wydaniu Tygodnika Polityka =>>>"Żołnierze przejęci", Tygodnik Polityka, Nr 19/2016, s. 26-28

Nowe władze ZHR po XV Zjeździe :: 2016-04-04

W dniach 1-3 kwietnia 2016 roku w Warszawie odbył się XV Zjazd ZHR, który wybrał nowe władze Związku. Przewodniczącym Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej został wybrany hm. Grzegorz Nowik, Naczelniczką Harcerek została hm. Dominika Romanowicz, a Naczelnikiem Harcerzy został hm. Robert Kowalski. Już po zjeździe Przewodniczący ZHR oddał symboliczny hołd pierwszemu przewodniczącemu Związku przy pamiątkowej tablicy (Warszawa, ul. Mickiewicza 18). Wraz z hm. G. Nowikiem kwiaty pod tablica złożyli: hm. Ewa Borkowska-Pastwa, hm. Robert Kowalski, hm. Grzegorz Karczmarczyk, hm. Wiesław Turzański i ks. hm. Robert Mogiełka. Więcej na profilu facebooka ZHR =>>>https://www.facebook.com/harcerstwo

Prof. Adam Strzembosz: "Ale teraz sytuacja jest inna" :: 2016-03-10

"[...] Tomasz rzeczywiście miał wyraziste poglądy. Był patriotą, przy okazji Jedwabnego walczył o dobre imię Polski, różne głupstwa żeście o nim pisali również w "Wyborczej". Ale teraz sytuacja jest inna." - powiedział m.in. prof. A. Strzembosz w rozmowie z redaktorem Grzegorzem Sroczyńskiem, opublikowanej na łamach dzisiejszego dodatku "Duży Format" do "Gazety Wyboczej". Całość wywiadu =>>>Kliknij Tu!

Uczeń prof. T. Strzembosza profesorem zwyczajnym :: 2016-02-23

Dr hab. Marek Wierzbicki, historyk i politolog, profesor nadzwyczajny KUL Jana Pawła II i zarazem pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN Oddział w Lublinie (delegatura w Radomiu) uzyskał tytuł naukowy profesora zwyczajnego nauk społecznych. Uroczystość wręczenia nominacji profesorskiej przez Prezydenta RP miała miejsce 23 lutego 2016 r. Informacje biograficzne na temat ucznia prof. Strzembosza m.in. na stronach: Encyklopedii Solidarności, KUL Jana Pawła II i Wikipedii. Relacja z uroczystości: Kliknij Tu!

VIII edycja Konkursu o Nagrodę im. T. Strzembosza :: 2016-01-31

Z przyjemnością informujemy, że Fundacja im. Tomasza Strzembosza wraz z Instytutem Studiów Politycznych PAN rozpoczęła przyjmowanie zgłoszeń książek do tegorocznej edycji naszego konkursu. Przypominamy, że do Konkursu może zostać zgłoszona książka debiutancka bądź druga książka w dorobku autora, wydana w roku poprzedzającym edycję konkursu. Kwalifikowane będą wyłącznie książki napisane oryginalnie w języku polskim. Propozycje książek do Konkursu można zgłaszać do 30 kwietnia 2016 r. na adres: ISP PAN ul. Polna 18/20 00-625 Warszawa z dopiskiem "Nagroda im. Tomasza Strzembosza", bądź pocztą elektroniczną na adres: sekretariat@fundacjastrzembosza.pl . W zgłoszeniu prosimy konieczne o podanie tytułu książki, jej tematyki, imienia i nazwiska autora, nazwy wydawnictwa i daty wydania. W przypadku zgłoszeń przesyłanych pocztą będziemy także wdzięczni za załączenie dwóch egzemplarzy zgłaszanej przez Państwa książki. Szczegóły dotyczące regulaminu Konkursu znajdują się w sekcji "O Nagrodzie".


Instytucje i organizacje "związane" z Profesorem

I UJ I UW I AGAD I MH m.st.W I IH PAN I KUL JPII I Instytut JPII KUL I ISP PAN I Ośrodek KARTA I ZHR I CC I M P W I